Co to jest Relaksator mięśni?

Relaksator mięśni jest urządzeniem medycznym  należącym do linii produktów wspomagających zdrowie. Można posługiwać się tylko samym urządzeniem lub w połączeniu z płytką nagryzową

Relaksator mięśni został  zaprojektowany na wzór aparatu Frankla do wykonywania rozmaitych funkcji w jamie ustnej:

- rozluźnienia mięśni żucia poprzez swoje dyski boczne - efekt lip-bumpera .

- rozluźnienia mięśni policzkowych

- rozluźnienia mięśnia okrężnego ust

Wskazania

Relaksator mięśni jest szczególnie przeznaczony dla  pacjentów:

- z intensywnym napięciem mięśni żwaczy i otoczenia szpary ust

- szczególnie dedykowany dla pacjentów ze zgryzem głębokim drugą klasą szkieletową i tyłozgryzem.

W okresie wzrostu i rozwoju poprawia pionowy wzorzec wzrostu, stymuluje rotację dotylną żuchwy. Zalecany jest dla pacjentów o typie wzrostu brachycefalicznym

 

Jedynie lekarz oraz terapeuta po szkoleniu z regulatorów funkcji może dokonać pełnej oceny  przypadku i przepisać użycie tego urządzenia samego lub w połączeniu z aparatem stałym.

Kiedy i jak stosować Relaksator mięśni?

Wskazówki dotyczące odpowiedniego użycia

1. Pomiar obwodu łuku zębowego między pierwszymi stałymi trzonowcami trzonowymi wykonany w ustach pacjenta lub na modelu.

2.Odpowiedni rozmiar relaksatora mięśni wybiera się na podstawie powyższego pomiaru. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy wybrać mniejszy rozmiar niż ten dokonany.

3. Urządzenie musi zostać umieszczone w  przedsionku jamy ustnej, na zewnątrz łuków zębowych

4. Zaleca się stosowanie w nocy, oraz około 3 godzin w ciągu dnia.

Rezultaty

Rezultaty kliniczne widoczne po sześciu miesiącach stałego używania.

Rozmiary

Relaksator  mięśni występuje w sześciu rozmiarach, ponumerowanych od jednego do sześciu. Mniejsze rozmiary używane są u dzieci, natomiast większe rozmiary przeznaczono dla pacjentów dorosłych.

Pomiar obwodu łuku zębowego między pierwszymi stałymi trzonowcami  dokonuje się w ustach pacjentach lub na modelu i na podstawie takiego pomiaru dokonuje się wyboru odpowiedniego rozmiaru.

Urządzenie działa poprzez zastosowanie delikatnego nacisku na  obszar policzków wraz z ustami w celu rozluźnienia mięśni około ustnych. Dlatego też jest istotne, aby wybrać odpowiedni rozmiar.

Przeciwwskazania

Pacjenci dolichocefaliczni (długa, wąska głowa) lub pacjenci poniżej piątego roku życia.

Ostrzeżenia

Relaksatorów mięśni nie wolno umieszczać w jakimkolwiek bezpośrednim kontakcie z dowolnym źródłem ciepła, w przeciwnym razie urządzenia ulegną deformacji i ulegnie zniekształceniu ich elastyczność.

Obejrzyj przypadki

Odwiedź naszą stronę na FB MFS-Poland i obejrzyj posty z przypadkami. Zapraszamy!

Obserwacje

Urządzenie można używać samo lub w połączeniu z płytką nagryzową. W pierwszym przypadku stosujemy u pacjentów z umiarkowanie intensywnymi skurczami mięśni . Pacjenci z silnymi skurczami mięśni oraz ciepiący na bruksizm powinni łączyć, relaksator wraz z płytką zwarciową.

Urządzenie może być używane w połączeniu z stałymi aparatami ortodontycznymi.